Bourns Inc. CR1206-FX-1074ELF
CR1206-FX-1074ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1074ELF
Brief Description
RES SMD 1.07M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1074ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1074ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1074ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1074ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1074ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1074ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1074ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1074ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1074ELF
SENSR OPTO REFL 2M CONN HORZ MOD datasheet.pdf
RES SMD 2.55KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH BCD ROTARY DIP SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC CLK GEN EEPROM PROGR 28TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.2V 200MW SOD323 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 1000 OHMS 25% 0201 datasheet.pdf
FUSE 100A 1000V 00TN/80 AR datasheet.pdf