Bourns Inc. CR1206-FX-2402ELF
CR1206-FX-2402ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-2402ELF
Brief Description
RES SMD 24K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-2402ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-2402ELF
QUANTITY
CR1206-FX-2402ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-2402ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-2402ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-2402ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-2402ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-2402ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-2402ELF
CONN HEADER .100 SINGL STR 9POS datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 10V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 3.24 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 8POS DL .100 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 435MA 600 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T766 datasheet.pdf
MICRO 15C P /33 10CR 72" NI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf