Bourns Inc. CR1206-FX-2941ELF
CR1206-FX-2941ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-2941ELF
Brief Description
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-2941ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-2941ELF
QUANTITY
CR1206-FX-2941ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-2941ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-2941ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-2941ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-2941ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-2941ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-2941ELF
CONN HEADER .100 DUAL R/A 42POS datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 24BIT 56-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
HARDWARE 64-QFP SOCKET datasheet.pdf
CONN RCPT VERT HV-100 4POS datasheet.pdf
CONN 96POS ZIF PCB PLUG datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf