Bourns Inc. CR1206-FX-4750ELF
CR1206-FX-4750ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-4750ELF
Brief Description
RES SMD 475 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-4750ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-4750ELF
QUANTITY
CR1206-FX-4750ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-4750ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-4750ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-4750ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-4750ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-4750ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-4750ELF
CAP CER 2.2UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
IC REG CUK INV ADJ 0.25A TSOT23 datasheet.pdf
IC DALLASTAT 100K 8-DIP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 120K OHM 9SIP datasheet.pdf
INSERT FEMALE 10POS+1GND SCREW datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4.5V 10UA datasheet.pdf