Bourns Inc. CR1206-FX-6651ELF
CR1206-FX-6651ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-6651ELF
Brief Description
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-6651ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-6651ELF
QUANTITY
CR1206-FX-6651ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-6651ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-6651ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-6651ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-6651ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-6651ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-6651ELF
SWITCH SPDT 15A SPRING PLUNGER datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BUTTON STYLE WINDOW MOUNT datasheet.pdf
DRIP SHIELD KIT DK SERIES LT GRY datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 61MA 38 OHM TH datasheet.pdf
HAND TOOL FOR DUBOX 20-22 AWG datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
HDM SMPR070F110O K datasheet.pdf
DC/DC CONVRT 12V 120W 1/8TH BRCK datasheet.pdf
OSC XO 16.78MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf