Hirose Electric Co Ltd CR22A-44D-2.54DS(70)
CR22A-44D-2.54DS(70) picture photo
Mfg. Part Number
CR22A-44D-2.54DS(70)
Brief Description
CONN EDGE CARD 44 POS 2.54MM
Datasheet Download
CR22A-44D-2.54DS(70).pdf
Availability of CR22A-44D-2.54DS(70)
QUANTITY
CR22A-44D-2.54DS(70) Order Process
Ship out your order
Specifications of CR22A-44D-2.54DS(70)
Internal Part NumberEIS-CR22A-44D-2.54DS(70)
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions44
Card Thickness0.063" (1.60mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR22A-44D-2.54DS(70)
Related LinksCR22A-44D-, CR22A-44D-2.54DS(70) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
CR22A-44D-2.54DS(70) Details Description
Related parts for CR22A-44D-2.54DS(70)
CABLE ASSEM 2MM 24POS M-F 12" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 35A I-PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EVAL BOARD BUCK REG ADJ 10A datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT PIN datasheet.pdf
CNR ACC PLASTIC datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf