Bourns Inc. CR2512-FX-5110ELF
CR2512-FX-5110ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR2512-FX-5110ELF
Brief Description
RES SMD 511 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CR2512-FX-5110ELF.pdf
Availability of CR2512-FX-5110ELF
QUANTITY
CR2512-FX-5110ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR2512-FX-5110ELF
Internal Part NumberEIS-CR2512-FX-5110ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR2512-FX-5110ELF
Related LinksCR2512-F, CR2512-FX-5110ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR2512-FX-5110ELF Details Description
Related parts for CR2512-FX-5110ELF
BOX ABS BLACK 3.1"L X 2.1"W datasheet.pdf
FAN AXIAL 140X50.8MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER SGL 8B 16SOIC datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 3.3VOUT 99W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
350 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
RES 2.05M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 240NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf