CR Magnetics Inc. CR4220S-50
CR4220S-50 picture photo
Mfg. Part Number
CR4220S-50
Brief Description
SENSOR CURRENT XFMR 50A AC
Datasheet Download
CR4220S-50.pdf
Availability of CR4220S-50
QUANTITY
CR4220S-50 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR4220S-50
Internal Part NumberEIS-CR4220S-50
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing50A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 400kHz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time250ms
Current - Supply (Max)-
Operating Temperature0°C ~ 60°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR4220S-50
Related LinksCR422, CR4220S-50 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR4220S-50 Details Description
Related parts for CR4220S-50
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
SURGE SUP 1OUT W/RJ11 DIRECTPLUG datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 167MHZ 120TQFP datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PHOTOINTERRUPTER ULTRAMIN HI RES datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR LOG114 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT PNL MNT 100A datasheet.pdf