CR Magnetics Inc. CR5410-150
CR5410-150 picture photo
Mfg. Part Number
CR5410-150
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 150A AC/DC
Datasheet Download
CR5410-150.pdf
Availability of CR5410-150
QUANTITY
CR5410-150 Order Process
Ship out your order
Specifications of CR5410-150
Internal Part NumberEIS-CR5410-150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCR5400
PackagingBulk
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Closed Loop
Current - Sensing150A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity-
FrequencyDC ~ 4kHz
Linearity-
Accuracy±1%
Voltage - Supply24V
Response Time-
Current - Supply (Max)40mA
Operating Temperature0°C ~ 50°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeDIN Rail, Panel
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR5410-150
Related LinksCR541, CR5410-150 Datasheet, CR Magnetics Inc. Distributor
CR5410-150 Details Description
Related parts for CR5410-150
RES 604K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 26POS SGL END 2" datasheet.pdf
CAP CER 390PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
LED IND 3MM BI-LVL YLW DIFF SMD datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MAX11612 datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 7.5K OHM 25W datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC SMCJ datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 868MA 391 MOHM datasheet.pdf