Vishay/Dale CRCW040210K0JNTD
CRCW040210K0JNTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040210K0JNTD
Brief Description
RES SMD 10K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040210K0JNTD.pdf
Availability of CRCW040210K0JNTD
QUANTITY
CRCW040210K0JNTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040210K0JNTD
Internal Part NumberEIS-CRCW040210K0JNTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040210K0JNTD
Related LinksCRCW0402, CRCW040210K0JNTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040210K0JNTD Details Description
Related parts for CRCW040210K0JNTD
RES ARRAY 4 RES 200 OHM 0804 datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 70V 340A SOT-227B datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT563 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 0805 datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
16 SIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
BOX STEEL 9.84"L X 15.75"W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE PIN datasheet.pdf