Vishay/Dale CRCW0402137KFKTD
CRCW0402137KFKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402137KFKTD
Brief Description
RES SMD 137K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402137KFKTD.pdf
Availability of CRCW0402137KFKTD
QUANTITY
CRCW0402137KFKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402137KFKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW0402137KFKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402137KFKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW0402137KFKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402137KFKTD Details Description
Related parts for CRCW0402137KFKTD
SENSOR IMAGE VGA COLOR 52IBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5MM datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X3 GREEN datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 6POS GOLD datasheet.pdf