Vishay/Dale CRCW0402147KFKTD
CRCW0402147KFKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402147KFKTD
Brief Description
RES SMD 147K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402147KFKTD.pdf
Availability of CRCW0402147KFKTD
QUANTITY
CRCW0402147KFKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402147KFKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW0402147KFKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402147KFKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW0402147KFKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402147KFKTD Details Description
Related parts for CRCW0402147KFKTD
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
VARISTOR 135V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
PHYCEIVER LOW PWR 3.3V 64-TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
COMBO 21W1 F PCB R/A G50 ZINC datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf