Vishay/Dale CRCW0402150RJNED
CRCW0402150RJNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402150RJNED
Brief Description
RES SMD 150 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402150RJNED.pdf
Availability of CRCW0402150RJNED
QUANTITY
CRCW0402150RJNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402150RJNED
Internal Part NumberEIS-CRCW0402150RJNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402150RJNED
Related LinksCRCW0402, CRCW0402150RJNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402150RJNED Details Description
Related parts for CRCW0402150RJNED
SWITCH TOP ROLLR ARM DPDT 120V datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 6POS datasheet.pdf
RES 164K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES MNT CROSS datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 80 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 76POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 36NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf