SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands GPC80-24G
GPC80-24G picture photo
Mfg. Part Number
GPC80-24G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 80W
Datasheet Download
GPC80-24G.pdf
Availability of GPC80-24G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GPC80-24G Order Process
Ship out your order
Specifications of GPC80-24G
Internal Part NumberEIS-GPC80-24G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesGPC80
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3.4A
Power (Watts)80W (110 Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency70%
Operating Temperature0°C ~ 50°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.00" L x 4.25" W x 1.86" H (177.8mm x 108.0mm x 47.2mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max80W (110 Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GPC80-24G
GPC80-24G Details Description
Related parts for GPC80-24G
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V +/-15V OUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
1.25MM F/F 20POS 30AWG 300MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 40A 2.15 MOHM datasheet.pdf
PWRBLADE VERT HDR datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf