Vishay/BCcomponents MCT06030C2379FP500
MCT06030C2379FP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030C2379FP500
Brief Description
RES SMD 23.7 OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
MCT06030C2379FP500.pdf
Availability of MCT06030C2379FP500
QUANTITY
MCT06030C2379FP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030C2379FP500
Internal Part NumberEIS-MCT06030C2379FP500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)