Vishay/Dale CRCW040217K4FKTD
CRCW040217K4FKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040217K4FKTD
Brief Description
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040217K4FKTD.pdf
Availability of CRCW040217K4FKTD
QUANTITY
CRCW040217K4FKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040217K4FKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW040217K4FKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040217K4FKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW040217K4FKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040217K4FKTD Details Description
Related parts for CRCW040217K4FKTD
TUNING TOOL POINTED PLASTIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 92POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES 2.5K OHM TO236-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 64.3VC SMP datasheet.pdf
FUSE REDUCER CLASS J 600 TO 400 datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.43 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf