Vishay/Dale CRCW040218R0FKEDHP
CRCW040218R0FKEDHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040218R0FKEDHP
Brief Description
RES SMD 18 OHM 1% 1/8W 0402
Datasheet Download
CRCW040218R0FKEDHP.pdf
Availability of CRCW040218R0FKEDHP
QUANTITY
CRCW040218R0FKEDHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040218R0FKEDHP
Internal Part NumberEIS-CRCW040218R0FKEDHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040218R0FKEDHP
Related LinksCRCW04021, CRCW040218R0FKEDHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040218R0FKEDHP Details Description
Related parts for CRCW040218R0FKEDHP
SURGE SUPP THYRISTOR 120V TO-92 datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W datasheet.pdf
HOLDER BATT 6-C CELLS WIRE LEADS datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FRAM 64KBIT 4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
LED LUXEON NEU WHITE 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf