Vishay/Dale CRCW040221R0FKTD
CRCW040221R0FKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040221R0FKTD
Brief Description
RES SMD 21 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040221R0FKTD.pdf
Availability of CRCW040221R0FKTD
QUANTITY
CRCW040221R0FKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040221R0FKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW040221R0FKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040221R0FKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW040221R0FKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040221R0FKTD Details Description
Related parts for CRCW040221R0FKTD
DIODE VARACTOR 15V USC datasheet.pdf
DIODE VAR CAP 30V 20MA SOD-323 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 52POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CA SM LDS SCAPC-SC/UPC(NG) datasheet.pdf
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 8POS SKT datasheet.pdf
OFFLINE XFRM WE-UNIT ST VIPER26 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1.25W DO214AC datasheet.pdf