Vishay/Dale CRCW04024R12FNED
CRCW04024R12FNED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04024R12FNED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.12 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04024R12FNED.pdf
Availability of CRCW04024R12FNED
QUANTITY
CRCW04024R12FNED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04024R12FNED
Internal Part NumberEIS-CRCW04024R12FNED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.12
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04024R12FNED
Related LinksCRCW0402, CRCW04024R12FNED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04024R12FNED Details Description
Related parts for CRCW04024R12FNED
TERMINAL STRIP STD 2 POS datasheet.pdf
BACKPLANE VME 21SLOT POWER BUGS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 2.84A 44 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 24.00 MHZ 12.0PF SMD datasheet.pdf