Vishay/Dale CRCW04027R50FKEDHP
CRCW04027R50FKEDHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04027R50FKEDHP
Brief Description
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/8W 0402
Datasheet Download
CRCW04027R50FKEDHP.pdf
Availability of CRCW04027R50FKEDHP
QUANTITY
CRCW04027R50FKEDHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04027R50FKEDHP
Internal Part NumberEIS-CRCW04027R50FKEDHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04027R50FKEDHP
Related LinksCRCW04027, CRCW04027R50FKEDHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04027R50FKEDHP Details Description
Related parts for CRCW04027R50FKEDHP
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 60mA Backlight TSOT-23-6 datasheet.pdf
METRAL 5R RA REC datasheet.pdf
RES SMD 8.66KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 24pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW 3DFN datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 11A datasheet.pdf