Vishay/Dale CRCW04027R87FNTD
CRCW04027R87FNTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04027R87FNTD
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.87 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04027R87FNTD.pdf
Availability of CRCW04027R87FNTD
QUANTITY
CRCW04027R87FNTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04027R87FNTD
Internal Part NumberEIS-CRCW04027R87FNTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04027R87FNTD
Related LinksCRCW0402, CRCW04027R87FNTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04027R87FNTD Details Description
Related parts for CRCW04027R87FNTD
TRANS 2NPN 20V 0.05A 6EMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR FC/LC/SC CONN datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 3.5"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf