Vishay/Dale CRCW040286R6FKED
CRCW040286R6FKED picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040286R6FKED
Brief Description
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW040286R6FKED.pdf
Availability of CRCW040286R6FKED
QUANTITY
CRCW040286R6FKED Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040286R6FKED
Internal Part NumberEIS-CRCW040286R6FKED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040286R6FKED
Related LinksCRCW0402, CRCW040286R6FKED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040286R6FKED Details Description
Related parts for CRCW040286R6FKED
LED 5MM RT ANG RED/GRN DIFF PCMT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP 1MM SLD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 6MM datasheet.pdf
RES 75.0K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 1K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS R/A SHORT GOLD datasheet.pdf