Vishay/Dale CRCW0402910KFKTD
CRCW0402910KFKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0402910KFKTD
Brief Description
RES SMD 910K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW0402910KFKTD.pdf
Availability of CRCW0402910KFKTD
QUANTITY
CRCW0402910KFKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0402910KFKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW0402910KFKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)910k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0402910KFKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW0402910KFKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0402910KFKTD Details Description
Related parts for CRCW0402910KFKTD
TERMINAL STRIP STD 6 POS datasheet.pdf
IC FIFO REGISTER 16-SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 ESD 5V SO-16 datasheet.pdf
IC BUCK/BOOST SYNC ADJ 5A 141LGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
EMITTER UV 395NM 500MA WFDFN datasheet.pdf
TXS RELAY 2 FORM C 24V datasheet.pdf
CONN PIN WIRE 22-16AWG P-G datasheet.pdf
ATTENUATOR 15 DB DC 18GHZ datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SOD523 datasheet.pdf