Vishay/Dale CRCW0603118KFKTC
CRCW0603118KFKTC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603118KFKTC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 118K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603118KFKTC.pdf
Availability of CRCW0603118KFKTC
QUANTITY
CRCW0603118KFKTC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603118KFKTC
Internal Part NumberEIS-CRCW0603118KFKTC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603118KFKTC
Related LinksCRCW0603, CRCW0603118KFKTC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603118KFKTC Details Description
Related parts for CRCW0603118KFKTC
AC/DC CONVERTER 24V 65W datasheet.pdf
IC CHARGER BATTERY 4A 24-SSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROMLESS 120TQFP datasheet.pdf
IC 8BIT BIN COUNT W/REG 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT OFP .032-.046" .140" datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 100K OHM 10SIP datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 4.0" DIA datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 500' datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP 1200 UF 20% 35 V datasheet.pdf