Vishay/Dale CRCW060314K0FKTC
CRCW060314K0FKTC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060314K0FKTC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 14K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060314K0FKTC.pdf
Availability of CRCW060314K0FKTC
QUANTITY
CRCW060314K0FKTC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060314K0FKTC
Internal Part NumberEIS-CRCW060314K0FKTC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060314K0FKTC
Related LinksCRCW0603, CRCW060314K0FKTC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060314K0FKTC Details Description
Related parts for CRCW060314K0FKTC
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100 DL STR TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 12VOUT SIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 16A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 357 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 7500 UH 25% datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf