Vishay/Dale CRCW0603169RFKTA
CRCW0603169RFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603169RFKTA
Brief Description
RES SMD 169 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603169RFKTA.pdf
Availability of CRCW0603169RFKTA
QUANTITY
CRCW0603169RFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603169RFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW0603169RFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603169RFKTA
Related LinksCRCW0603, CRCW0603169RFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603169RFKTA Details Description
Related parts for CRCW0603169RFKTA
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
RES 10M OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 277K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
NON PLUG-INSIDE ROLLER PLUNGER datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 3/4W LEADS datasheet.pdf
NYLON INSUL W/INSUL GRP BULLET D datasheet.pdf
CONN FEMALE 12POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf