Vishay/Dale CRCW06031K37FKTB
CRCW06031K37FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031K37FKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06031K37FKTB.pdf
Availability of CRCW06031K37FKTB
QUANTITY
CRCW06031K37FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031K37FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW06031K37FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06031K37FKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW06031K37FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06031K37FKTB Details Description
Related parts for CRCW06031K37FKTB
IC BUFF/DVR TRI-ST 10BIT 24SOIC datasheet.pdf
MOTOR 4POLE 25W 83X93MM 230VAC datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 4X20 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 24POS datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .156 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 12POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4PDT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
CAP TANT POLY 750UF 75V CHA MNT datasheet.pdf