Vishay/Dale CRCW06031K74FKTB
CRCW06031K74FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031K74FKTB
Brief Description
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06031K74FKTB.pdf
Availability of CRCW06031K74FKTB
QUANTITY
CRCW06031K74FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031K74FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW06031K74FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06031K74FKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW06031K74FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06031K74FKTB Details Description
Related parts for CRCW06031K74FKTB
IC FPGA 129 I/O 160PQFP datasheet.pdf
IC REG TRPL BCK/LDO SYNC 20SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC OVERVOLTAGE PROT/DETEC 6-TDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 60K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf
CONN BACKSHELL SZ 20 1 1/8-18 datasheet.pdf
6POS STD TIMER HOUSING W.EXT.LOC datasheet.pdf