Vishay/Dale CRCW06031K96FKTB
CRCW06031K96FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031K96FKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06031K96FKTB.pdf
Availability of CRCW06031K96FKTB
QUANTITY
CRCW06031K96FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031K96FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW06031K96FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06031K96FKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW06031K96FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06031K96FKTB Details Description
Related parts for CRCW06031K96FKTB
OPTOISOLATOR 3KV 2CH TRANS 8SOIC datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
BOX S STEEL 24.41"L X 17.72"W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TERM HOUSING datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT RA M12 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf