Vishay/Dale CRCW06031R00FKEBHP
CRCW06031R00FKEBHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031R00FKEBHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW06031R00FKEBHP.pdf
Availability of CRCW06031R00FKEBHP
QUANTITY
CRCW06031R00FKEBHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031R00FKEBHP
Internal Part NumberEIS-CRCW06031R00FKEBHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06031R00FKEBHP
Related LinksCRCW06031, CRCW06031R00FKEBHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06031R00FKEBHP Details Description
Related parts for CRCW06031R00FKEBHP
CONN RECPT 8POS SMT TIN 2.2MM datasheet.pdf
RELAY GEN PUR 4PDT 200MA 220V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.98 OHM 1% 10W datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 217-227MHZ BNX datasheet.pdf
CONN EDGE .100 12POS DR DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS INLINE SKT datasheet.pdf