Vishay/Dale CRCW06031R20FKEAHP
CRCW06031R20FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031R20FKEAHP
Brief Description
RES SMD 1.2 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW06031R20FKEAHP.pdf
Availability of CRCW06031R20FKEAHP
QUANTITY
CRCW06031R20FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031R20FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW06031R20FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06031R20FKEAHP
Related LinksCRCW06031, CRCW06031R20FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06031R20FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW06031R20FKEAHP
SENSOR 75PSI M10-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 190POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 80A 80VDC datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 55NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FRAM 32KB 64LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.039UF RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM IP57 05VDC datasheet.pdf