Vishay/Dale CRCW060327K0JNTC
CRCW060327K0JNTC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060327K0JNTC
Brief Description
RES SMD 27K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060327K0JNTC.pdf
Availability of CRCW060327K0JNTC
QUANTITY
CRCW060327K0JNTC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060327K0JNTC
Internal Part NumberEIS-CRCW060327K0JNTC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060327K0JNTC
Related LinksCRCW0603, CRCW060327K0JNTC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060327K0JNTC Details Description
Related parts for CRCW060327K0JNTC
IC AUDIO DIFF RCVR 8-SOIC datasheet.pdf
RES 7.5M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CUK INV ADJ 1A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 2PS 3.81MM STR PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
LED GREEN 1206 SMD datasheet.pdf
GEN PURPOSE WHEEL 10" 5A VFN datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS BOX MNT PIN datasheet.pdf