Vishay/Dale CRCW06032K74FKTB
CRCW06032K74FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06032K74FKTB
Brief Description
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06032K74FKTB.pdf
Availability of CRCW06032K74FKTB
QUANTITY
CRCW06032K74FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06032K74FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW06032K74FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06032K74FKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW06032K74FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06032K74FKTB Details Description
Related parts for CRCW06032K74FKTB
BOX ABS BLACK 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 2A MT-2 datasheet.pdf
BATTERY PK 9.0V AA OXYRIDE ALKA datasheet.pdf
CONV D/A 14BIT 130MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DSP FIXED-POINT 361-NFBGA datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 75A AC datasheet.pdf
MCU 32BIT 1MB FLASH 64-WLCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT datasheet.pdf