Vishay/Dale CRCW06032K74FKTB
CRCW06032K74FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06032K74FKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06032K74FKTB.pdf
Availability of CRCW06032K74FKTB
QUANTITY
CRCW06032K74FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06032K74FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW06032K74FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06032K74FKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW06032K74FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06032K74FKTB Details Description
Related parts for CRCW06032K74FKTB
POT 5K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 28SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
TBC RECP ASY R/A 3 ROW 240 POS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 15MM datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
TOOL INSERTION TWEEZER 16 GA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-24V 1W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf