Vishay/Dale CRCW060331R6FKTB
CRCW060331R6FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060331R6FKTB
Brief Description
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060331R6FKTB.pdf
Availability of CRCW060331R6FKTB
QUANTITY
CRCW060331R6FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060331R6FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW060331R6FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060331R6FKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW060331R6FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060331R6FKTB Details Description
Related parts for CRCW060331R6FKTB
JUMPER-H1506TR/A2015G/X 2" datasheet.pdf
SWITCH RAISED ACTUATOR 7 SEC datasheet.pdf
RES SMD 191KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARD EDGE 10POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
4PIN 2.54MM HSG W/POLAR. RIB datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 162 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 3.81MM GRN R/A datasheet.pdf