Vishay/Dale CRCW0603442KFKTA
CRCW0603442KFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603442KFKTA
Brief Description
RES SMD 442K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603442KFKTA.pdf
Availability of CRCW0603442KFKTA
QUANTITY
CRCW0603442KFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603442KFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW0603442KFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)442k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603442KFKTA
Related LinksCRCW0603, CRCW0603442KFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603442KFKTA Details Description
Related parts for CRCW0603442KFKTA
TRANS NPN 45V 0.5A SOT23 datasheet.pdf
SSD 2.5" IDEP 36GB datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.5A 8-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS .100 22AWG RED datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 500MA 48V datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MODULE FEMALE 1POS SCREW datasheet.pdf