Vishay/Dale CRCW0603475KFKTB
CRCW0603475KFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603475KFKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 475K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603475KFKTB.pdf
Availability of CRCW0603475KFKTB
QUANTITY
CRCW0603475KFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603475KFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW0603475KFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603475KFKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW0603475KFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603475KFKTB Details Description
Related parts for CRCW0603475KFKTB
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
66429-511-QKE HDR datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET 240POS DIMM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 1.6A 70 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf