Vishay/Dale CRCW060356K0JNEAHP
CRCW060356K0JNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060356K0JNEAHP
Brief Description
RES SMD 56K OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW060356K0JNEAHP.pdf
Availability of CRCW060356K0JNEAHP
QUANTITY
CRCW060356K0JNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060356K0JNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW060356K0JNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060356K0JNEAHP
Related LinksCRCW06035, CRCW060356K0JNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060356K0JNEAHP Details Description
Related parts for CRCW060356K0JNEAHP
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 3ST 8INP 16-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 1206 datasheet.pdf
CODING BLOCK LEFT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.61 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 1.025A 140 MOHM datasheet.pdf
MOD DIODE 600V SOT-227 datasheet.pdf
SLD RECEP 2CRCT YELLOW datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS CABLE SKT datasheet.pdf