Vishay/Dale CRCW06036K65FKEAHP
CRCW06036K65FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06036K65FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW06036K65FKEAHP.pdf
Availability of CRCW06036K65FKEAHP
QUANTITY
CRCW06036K65FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06036K65FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW06036K65FKEAHP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06036K65FKEAHP
Related LinksCRCW06036, CRCW06036K65FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06036K65FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW06036K65FKEAHP
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS UNIV-M-N-L BROWN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO214BA datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 59K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN INSERT 19POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf