Vishay/Dale CRCW0603750KFKTB
CRCW0603750KFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603750KFKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 750K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603750KFKTB.pdf
Availability of CRCW0603750KFKTB
QUANTITY
CRCW0603750KFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603750KFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW0603750KFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603750KFKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW0603750KFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603750KFKTB Details Description
Related parts for CRCW0603750KFKTB
CONN HEADER LOPROFILE 30POS .100 datasheet.pdf
V.35,SKT ASSY,ST,34P,W/HDW datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 10% 2DIP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 2VOUT 30W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20K OHM 1206 datasheet.pdf