Vishay/Dale CRCW06038R06FNTA
CRCW06038R06FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06038R06FNTA
Brief Description
RES SMD 8.06 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06038R06FNTA.pdf
Availability of CRCW06038R06FNTA
QUANTITY
CRCW06038R06FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06038R06FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW06038R06FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06038R06FNTA
Related LinksCRCW0603, CRCW06038R06FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06038R06FNTA Details Description
Related parts for CRCW06038R06FNTA
SENSOR OPTO SLOT 3MM TRANS THRU datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 580MA 360 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
RES SMD 0.013 OHM 5% 2W 4527 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V U2J 0805 datasheet.pdf
RIVET BLIND 0.394" ALUMINUM datasheet.pdf
1064 POWER ENTRY MODUL 10A 70C datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf