Vishay/Dale CRCW06039K53FKTB
CRCW06039K53FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06039K53FKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06039K53FKTB.pdf
Availability of CRCW06039K53FKTB
QUANTITY
CRCW06039K53FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06039K53FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW06039K53FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.53k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06039K53FKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW06039K53FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06039K53FKTB Details Description
Related parts for CRCW06039K53FKTB
IC 0.3A PWR DIST SWITCH 14HTSSOP datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
GRILL/SOLID COVER KIT datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC DAA FCC+ EMBEDDED 10SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
MODULE XFRMR datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf