Vishay/Dale CRCW0805158RFKTA
CRCW0805158RFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805158RFKTA
Brief Description
RES SMD 158 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805158RFKTA.pdf
Availability of CRCW0805158RFKTA
QUANTITY
CRCW0805158RFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805158RFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805158RFKTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805158RFKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805158RFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805158RFKTA Details Description
Related parts for CRCW0805158RFKTA
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU W/LED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MCU 32KB FLASH 10BIT ADC 32LQFP datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 0.5% 3W 3637 datasheet.pdf