Vishay/Dale CRCW08051R54FNTA
CRCW08051R54FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051R54FNTA
Brief Description
RES SMD 1.54 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051R54FNTA.pdf
Availability of CRCW08051R54FNTA
QUANTITY
CRCW08051R54FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051R54FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08051R54FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051R54FNTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08051R54FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051R54FNTA Details Description
Related parts for CRCW08051R54FNTA
IC OPAMP JFET 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 16AWG 1000' datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 0.604 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DVR HALF-BRIDGE HV 8-SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.0056UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf