Vishay/Dale CRCW080520K0FKTA
CRCW080520K0FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080520K0FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080520K0FKTA.pdf
Availability of CRCW080520K0FKTA
QUANTITY
CRCW080520K0FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080520K0FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW080520K0FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080520K0FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW080520K0FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080520K0FKTA Details Description
Related parts for CRCW080520K0FKTA
FIXED IND 33UH 224MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V ESD 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CHROMALIT ROUND 80CRI 75MM DIA datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 50POS .050 SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf
TV 11C 2#20 9#10 PIN J/N RECP datasheet.pdf
4700UF 10V 16X16X21 MM 105C 7000 datasheet.pdf