Vishay/Dale CRCW080520R0JNEAHP
CRCW080520R0JNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080520R0JNEAHP
Brief Description
RES SMD 20 OHM 5% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW080520R0JNEAHP.pdf
Availability of CRCW080520R0JNEAHP
QUANTITY
CRCW080520R0JNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080520R0JNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW080520R0JNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080520R0JNEAHP
Related LinksCRCW08052, CRCW080520R0JNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080520R0JNEAHP Details Description
Related parts for CRCW080520R0JNEAHP
RES SMD 46.4 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 2A DO15 datasheet.pdf
IC CURR LIMIT SWITCH 200MA 6UDFN datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 254MW SOT1123 datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 30ppm Series 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
FILTER SAW 881.5MHZ CDMA SMD datasheet.pdf
IC FPGA 684 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
IC REG BCK 1.6V 0.35A SYNC SOT23 datasheet.pdf