Vishay/Dale CRCW0805237KFKTB
CRCW0805237KFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805237KFKTB
Brief Description
RES SMD 237K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805237KFKTB.pdf
Availability of CRCW0805237KFKTB
QUANTITY
CRCW0805237KFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805237KFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW0805237KFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805237KFKTB
Related LinksCRCW0805, CRCW0805237KFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805237KFKTB Details Description
Related parts for CRCW0805237KFKTB
CONN HEADER 11POS .100" STR TIN datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 65A WPAK datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W SM6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
KJL 8C 8#16 SKT PLUG datasheet.pdf
WASHER SPLIT LOCK 1/4 STEEL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf