Vishay/Dale CRCW080525R5FKEAHP
CRCW080525R5FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080525R5FKEAHP
Brief Description
RES SMD 25.5 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW080525R5FKEAHP.pdf
Availability of CRCW080525R5FKEAHP
QUANTITY
CRCW080525R5FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080525R5FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW080525R5FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080525R5FKEAHP
Related LinksCRCW08052, CRCW080525R5FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080525R5FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW080525R5FKEAHP
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
VISUAL LED RED 125MW 50MA 9V datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT RLLR LVR datasheet.pdf