Vishay/Dale CW0102K500JS73
CW0102K500JS73 picture photo
Mfg. Part Number
CW0102K500JS73
Brief Description
RES 2.5K OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW0102K500JS73.pdf
Availability of CW0102K500JS73
QUANTITY
CW0102K500JS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW0102K500JS73
Internal Part NumberEIS-CW0102K500JS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW0102K500JS73
Related LinksCW0102K, CW0102K500JS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW0102K500JS73 Details Description
Related parts for CW0102K500JS73
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
OSC SO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
ENCLOSED SWES E6TOP ROLLER datasheet.pdf
LACING TAPE BRD NOMEX 25LB datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
SNG ROW TPA DBL LOCK PLATE 2 POS datasheet.pdf
1.0MM WTB SMT SNGL ST datasheet.pdf