Vishay/Dale CRCW080526K7FKTA
CRCW080526K7FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080526K7FKTA
Brief Description
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080526K7FKTA.pdf
Availability of CRCW080526K7FKTA
QUANTITY
CRCW080526K7FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080526K7FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW080526K7FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080526K7FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW080526K7FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080526K7FKTA Details Description
Related parts for CRCW080526K7FKTA
CAP TANT 47UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 12MM datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 20SSOP datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.37K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
BEND RELIEF 2.5MM WHITE datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN MOD PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 1% 0.4W MELF datasheet.pdf